style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-9437342779886677"
data-ad-slot="1716732134"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">

Зараз на сайті 0 користувачів та 2 гостя.

Free counters!

Музей народної архітектури

 

 

 

 

 

Давнє село у серці міста

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 У Закарпатському музеї народної архітектури та побуту зберігається близько 17 тисяч експонатів – свідків минувшини з усього Закарпаття.

 Він найменший в Україні за територією – займає всього два гектари, однак лише тут можна сповна побачити і відчути, яким було Закарпаттянаприкінці XVIII – у першій половині ХХ століття. Експозиціюпід відкритим небом формують 13 житлово-побутових будівель, 6 господарських споруд (хліви, кіш-комора, бджільник), 3 громадські будівлі (церква, школа, корчма), 4 технічні споруди (млин, ступа-сукновальня, валило, кузня) та 9 малих архітектурних форм (колодязі, курники, гончарна піч, голуб’ятник, кіш, ворота, рупа, дзвіночок перед школою) з різних етнографічних груп українців та окремих етнічних меншин Закарпаття. 

 

 
 «Музей відкрили 27 червня 1970 року. До того часу протягом п’яти років тривали пошуково-збиральницькі роботи. Більша частина музейних об’єктів була встановлена у 1969-1970-му роках, однак на подальших етапах музейна експозиція доповнювалась. Процес відтворення будівель був непростим: хату розбирали у селі, де вона первинно була, нумерували всі елементи, а в Ужгороді збирали і відтворювали інтер’єр хати. Чимало об’єктів, перевезених до музею, були подаровані власниками. Вони ж допомагали і відтворювати інтер’єр будинку», - розповідає директор Закарпатського музею народної архітектури та побуту Василь Коцан.

Скансеннасправді міг бути набагато більшим і розташовуватися неподалік Горянської ротонди, де у 60-х роках минулого століття були вільними 25 га території з відповідним ландшафтом. Але влада наказала зробити музей у центрі Ужгорода, на місці греко-католицькогосвященичого кладовища Мукачівської єпархії.

Із 17 тисяч музейних одиниць близько 4 тисяч сьогодні зберігається у постійно діючій експозиції під відкритим небом. У фондосховищі зберігаються цінні колекції народного текстилю, кераміки, різьбярства, лозоплетіння, писанкарства, виробів з металу, художніх творів. Важливою сферою музейної роботи є виставкова діяльність. Протягом року музейні співробітники організовують та проводять близько 5-10 виставок з фондових зібрань, а також виставки творів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва художників і народних умільців краю, країни та ближнього зарубіжжя. Частими є й обмінні виставки з музеями України, Угорщини, Румунії, Словаччини. Співробітники скансенуздійснюютьґрунтовну науково-дослідницьку роботу.У музеї виходитьщорічний науковий збірник, видаються художні фотоальбоми.У найближчих планах– видання «Музейного календаря», на сторінках якого можна буде популяризувати різні фондові колекції. Вже другий рік поспіль у музеї діє студія вишивки для дорослих, результатом роботи якої є відтворення традиційних вишиваних сорочок Закарпаття. У 2017 р. в музеї запроваджено системусімейного квитка, розроблено інтерактивні та квестові екскурсії як для колективного, так і для сімейного відвідування музею.

Мандрівка в історичному серці Ужгорода, посеред столітніх хат і дерев’яної церкви ХVІІІ ст. обіцяє бути містичною і захопливою. При цьому не так важливо, що турист бачитиме, набагато цінніше те, що лише тут він зможе відчути минуле, збережене для нащадків

 

м. Ужгород, вул. Капітульна, 33 а

+38 (03122) 3 7227, +38 (03122) 3 6352